reklama

Minimálne protipožiarne zabezpečenie obydlia

alebo čo môžeme urobiť minimálne pre svoje bezpečie ohľadom

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

protipožiarneho zabezpečenia.Zariadenie súčasných domácností a bytov svojím vysokým podielom syntetických a plastových materiálov prináša i zvýšené riziko vzniku požiaru. Stačí malá iskrička či skrat elektrického zariadenia a oheň je na svete. Samozrejme, od prvého impulzu je ešte dosť dlhá doba, ktorá sa v prvej fáze prejaví dymom. Aby sa predišlo väčším problémom, existujú pomocníci, ktorí upozornia na nebezpečenstvo začínajúceho požiaru. Svojou sirénou dokážu zmobilizovať obyvateľov domu a zobudia pritom i najsilnejšieho spáča.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hasiči zo zásahov vedia ako rýchlo sa vie šíriť požiar v obytných budovách ale hlavne v budovách, ktoré majú viac poschodí. Pri vyšších budovách je veľké riziko (komínový efekt), že zhorí celá budova následkom nedostatočného protipožiarneho zabezepčenia hlavne bytových stupačiek.

Ten kto býva v "paneláku" mal by si otvoriť svoju stupačku a pozrieť sa doň ako je zabezpečená (či vidí susedov dole alebo hore) z protipožiarneho hľadiska. Mám na mysli či má stupačku "priechodnú" alebo "zaliatú". Totiž tento priestor je najčastejším miestom, kde požiar prestúpi o poschodie vyššie a začnú horieť ďalšie byty. Kuchyňa či stupačka v byte si zaslúžia zvlášť pozornosť ohľadom protipožiarnych zabezpečení. Ako prvý krok pre svoje bezpečie môžeme urobiť to, že stupačku "zalejeme" vhodným prípravkom s určitou požiarnou odolnosťou. Ďalším krokom môže byť vybavenie kuchyne dymovým hlásičom s možnosťou akustického poplachu kde nie je potrebná žiadna kabeláž (9V batéria) a komplikovaná montáž (2 skrutky), pričom tieto malé prístroje dokážu vydávať akustický signál-poplach až 80db. Na porovnanie policajná či hasičská siréna vydáva zvuk okolo 100db. Na trhu sú tieto hlásiče rôznych typov, prevedení a stoja pár stovák korún.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

detektor dymu/hlásič

detektor dymu/hlásič, ktorý sa naskrutkuje do existujúcej obýmky na svetlo /220V-žiadna montáž

detektor dymu/hlásič

V "panelákoch" by som venoval určitú pozornosť ešteku vchodovým dverám. Pri výbere vchodových dverí by som sa okremzabezpečenia (bezpečnostné) informoval u predajcu/výrobcu akú majúpožiarnu odolnosť. Kvalitné vchodové dvere dokážu ochrániť obyvateľa vprípade požiaru 30 minút, poprípade viac. Kvalitné dvere môžu napomôcťk tomu aby sa požiar nerozšíril na Vašu bytovú jednotku alebo z Vašejbytovej jednotky smerom von-ďalej.

Ako ďalším protipožiarnym zabezpečením môže byťdetektor úniku plynu. Pokiaľ sa na kúrenie (kotolňa) alebo vareniepoužíva plyn, malo by byť samozrejmosťou použitie detektora únikuplynu. Najmodernejšie typy umožňujú detekciu všetkých druhov výbušnýchplynov a v prípade zvýšenia koncentrácie plynu nad nastavenú bezpečnúhranicu aktivujú zabezpečovací systém. Zároveň lokálne signalizujúnebezpečenstvo sirénou a umožňujú aj automatické uzatvorenie prívoduplynu v prípade nebezpečenstva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

detektor plynu

Títo malý pomocníci s určitou mierou prispejú k Vašej vyššej bezpečnosti a kludnejšiemu spánku, že zo svojej strany ste urobili aspoň ten minimum na svoju ochranu z protipožiarneho hľadiska.

Poznámka: detektory stoja podľa prevedenia od 300,-Sk<

5.3.2008 Doplnené:

V Českej republike bude platiť od 1. júla 2008 Vyhláška, ktorá ustanovuje povinnosť inštalácie takýchto hlásičov pre novo postavené byty, domy, ubytovne atď.

..........a která stanovuje povinnost instalovat tyto hlásiče pro nově postavené byty, domy, ubytovny či zařízení sociální péče . Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje samozřejmě nemůžezaručit, že všechny údaje na stránkách firem jsou pravdivé a že jiminabízené zboží je kvalitní.

Tento seznam by měl také sloužitjako prevence před aktivitou prodejců předražených požárních hlásičů.Zatímco ti nabízejí hlásiče po celém Moravskoslezském kraji s cenami vřádech tisíců korun a straší občany, že požární hlásiče potřebují jiždo postavených objektů, přímo u výrobců se ceny pohybují ve stovkáchkorun, a to zhruba od 200 korun za kus.

Přitom jednoduchákonstrukce požárních hlásičů (obvykle 2 hmoždinky, napájení na malébaterie) umožňuje namontování svépomocí do 30 minut. Důležité je takékupovat výrobek se srozumitelným návodem k instalaci a použití v českémjazyce, nejlépe od českého výrobce.

Oproti tomu podomníprodejci přesvědčují s odkazy na zákony a normy Evropské unie předevšímstarší obyvatele bytů a rodinných domků, aby si koupili „výhodně“jejich protipožární hlásiče a nechali si je od nich za úplatunamontovat. Někteří prodejci se odvolávají na „novou vyhlášku“ adokonce na profesionální hasiče, kteří údajně mohou nedodržení vyhláškypokutovat. HZS Moravskoslezského kraje upozorňuje, že tytoinformace jsou značně zkreslené a sledují jediný cíl - podpořit prodejhlásičů mnohdy za přemrštěné ceny.

Hasiči pořizování požárních hlásičů, i do již postavených obydlí, samozřejmě doporučují a podporují ,neboť nejtragičtější následky mívají dlouhodobě právě požáry vdomácnostech, nejčastěji při vaření či kouření. Přitom toto zařízenídokáže na vznikající požár upozornit velmi rychle, a tím umožníohroženým lidem včas přivolat pomoc. Požáry v domácnostech nejvíceohrožují seniory, kteří mají sníženou schopnost reakce. Proto jejednoznačně výhodná instalace hlásičů právě v domácnostech seniorů.


Poznámka: 5.3.2008 som našiel ešte zaujímavé doplnenie zo stránky- www.pozary.cz od autora:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

www.pozary.cz

František Ferdič

František Ferdič

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

znamenie:LEV Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu